Zasady ponoszenia kosztów sądowych, rodzaje opłat pobieranych od pism wnoszonych do sądu, wydatki związane z postępowaniem sądowym, instytucja zwolnienia od obowiązku ponoszenia kosztów sądowych objęte są materią ustawową. O powyższych zagadnieniach traktuje ustawa z dnia z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (tj. z dnia 21 kwietnia 2016 r. Dz.U. z 2016 r. poz. 623).
Na poziomie ustawowym uregulowano również wysokość opłat w sprawach cywilnych zarówno tych rozpoznawanym w trybie procesowym jak i nieprocesowym. W dziale IV przywołanej ustawy ustawodawca określił wysokość opłat od pism wnoszonych w sprawach nieprocesowych.
Wysokość opłat w postępowaniu nieprocesowym
Opłatę stałą w kwocie 40 złotych pobiera się od:
Sprawy z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego
Opłatę stałą w kwocie 100 złotych pobiera się od wniosku o:
Opłatę stałą w kwocie 1000 złotych pobiera się od wniosku o podział majątku wspólnego po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej. Jeśli wniosek zawiera zgodny projekt podziału tego majątku, pobiera się opłatę stałą w kwocie 300 złotych.
Sprawy z zakresu prawa rzeczowego
Opłatę stałą w kwocie 200 złotych pobiera się od wniosku o:
Opłatę w kwocie 100 złotych pobiera się od wniosku o:
Opłatę stałą w kwocie 2000 złotych pobiera się od wniosku o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie.
Opłatę stałą w kwocie 1000 złotych pobiera się od wniosku o zniesienie współwłasności. Jeżeli wniosek zawiera zgodny projekt zniesienia współwłasności, pobiera się opłatę stałą w kwocie 300 złotych.
Opłatę stałą w kwocie 200 złotych pobiera się od wniosku o wpis w księdze wieczystej własności, użytkowania wieczystego lub ograniczonego prawa rzeczowego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
Jeżeli wniosek dotyczy wpisu udziału w prawie, pobiera się część opłaty stałej proporcjonalną do wysokości udziału, nie mniej jednak niż 100 złotych.
Od wniosku o wpis w księdze wieczystej własności, użytkowania wieczystego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na podstawie dziedziczenia, zapisu lub działu spadku albo zniesienia współwłasności pobiera się jedną opłatę stałą w wysokości 150 złotych niezależnie od liczby udziałów w tych prawach.
Opłatę stałą w kwocie 150 złotych pobiera się od wniosku o wpis:
Opłatę stałą w kwocie 60 złotych pobiera się od wniosku o:
Jeżeli założenie księgi wieczystej następuje w związku z odłączeniem nieruchomości lub jej części z istniejącej księgi wieczystej, pobiera się tylko jedną opłatę stałą określoną przez przepisy.